Dējējvistas saimniecībā.

Pēdējo gadu laikā populāra kļuvusi vistu turēšana mazās mājsaimniecībās. Ne tikai sezonas laikā, bet arī cauru gadu.

Kā un ko izvēlēties?

Runājot par vistām, tad olas dēj visas šķirnes. Pat gaļas šķirnes gadā var iedot līdz 150 olām. Tomēr par normālu dējību var uzskatīt no 200 līdz 250 olām gadā. Rūpnieciskā ražošanā ap 300 olām gadā. Tāpēc savai saimniecībai jāizvēlas pateicīgākas dējējvistu šķirnes.

Populārākās vistu šķirnes turēšanai mazās saimniecībās ir:

Lohmann Brown – Šķirne izveidota Vācijā. Latvijā izmanto arī lielražošanā, bet labi iedzīvojušās mazās saimniecībās. Putni nav izvēlīgi barošanas ziņā. Dēj ap 300 olām gadā. Olu svars virs 60 gr. Čaumala gaiši brūna.

imageedit_11_6848755761

 

Dominant (Brown, Barred, Sussex, Black) – Šķirne izveidota Čehijā. Vistas izturīgas pret slimībām. Gadā dēj arī ap 300 olām. Olu svars ap 70 gr. Čaumala gaiši brūna.

SJ_olas_box

 

Mūsu saimniecība pašos pirmsākumos izvēlējās pusotru gadu vecus Lohmann Brown krosus no lielražošanas saimniecības. Tā bija pati lielākā kļūda. Vistu dējība ļoti zema, jo tika nomainīta barība. Tāpat vistas lielražošanā,  gada laikā bija atdevušas maksimumu, un novārgušas. Pat par piedāvāto zemo cenu, šādus putnus ņemt nedrīkst. Jāmeklē iespējas iegādāties cāļus vai jaunputnus.

Šobrīd saimniecībā audzējam pamatā Dominant Black, nedaudz Dominant Brown un Dominant Barred krosus.

imageedit_23_3461601097

 

Ja netēmējat uz komerciālu darbību, derēs arī mājas vista parastā.