Vai vistas labi dēj?

Visproduktīvākais olu dēšanas periods ir pirmais gads. Tādēļ ganāmpulks ar jaunputniem jāpapildina katru gadu. Papildināšanas iespējas jāizvēlas katram savas. Var iegādāties olas inkubēšanai, pirkt cāļus vai jaunputnus. Savā saimniecībā esam izvēlējušies pēdējo risinājumu. Pērkam 3-4 mēnešus vecus jaunputnus. Tākā vistas dzīvojas brīvās turēšanas apstākļos, tad vistas dēj līdz trīs gadiem. Protams, ka dējība vecākiem putniem ir zemāka.

dominant_1

Lai noteiktu, kura dēj, kuru buljonā, nepieciešams novērot ganāmpulku, kā arī reģistrēt dējību. Nav prātīgi barot liekēžus, skarbi, bet viss maksā naudu.

Pirmais rādītājs, ka vista dēj – sekste košā nokrāsā un silta. Košā nokrāsa liecina, ka vistai ir nepieciešamais pigments olas čaumalas veidošanai. Ja sekste nošķiebta, un krāsa nav koša, vista dēj maz vai nedēj vispār.

Uz vistas dējību norāda vēders. Ja liels un ciets – nosliece uz aptaukošanos. Ja liels un mīksts, visticamāk laba dējība. Pastāv arī trešais variants – vēders mazs un pievilkts. Dējība ļoti zema.

Daļēji dējību iespējams noteikt pēc knābja. Knābim jābūt tīram, neslāņoties un samērā īsam.

imageedit_25_7261031262

Pastāv arī citi dējības pārbaudes veidi, bet mēs pieturamies pie iepriekš aprakstītajiem.

Kad tiek konstatēts nedējības fakts, vista tiek apgredzenota ar attiecīgas krāsas gredzenu. Tālākās darbības pēc ilgākas novērošanas.